چند سطری درباره نقاشی‌های هانی نجم به بهانه نمایشگاه «از دور تا نزدیک‌» در نگارخانه نگر

اگر نقاشی را نوع دیگر دیدن اشیا و پدیده‌ها بدانیم و نقاشان را براساس تصویر متفاوتی که از پدیده‌ها به‌دست می‌دهند طبقه‌بندی کنیم، هانی نجم در نقاشی سال‌های اخیر ایران از صدرنشینان است؛ چرا‌که نگاه او به پدیده‌ها و اشیا و آدم‌ها متفاوت و ویژه خود او‌ست، به‌رغم اینکه سابقه حضور او در نقاشی حرفه‌ای کمتر از بسیاری نقاشان دیگر است.
هانی نجم روایتگر آدم‌هاست. همه مسئله او در نقاشی‌ها این است که صورت‌ها و وضعیت‌های گوناگون آدم‌ها را در موقعیت‌های گوناگون تصویر کند، چه زمانی که نقاشی‌های او نماهای نزدیک‌‌تری از صورت‌ها را تصویر می‌کند، چه زمانی که قدری دورتر می‌رود و آدم‌ها را دور یک میز مثلا میز شام نشان می‌‌دهد، چه وقت‌هایی که در نماهای گسترده‌تر آدم‌ها را در موقعیت‌هایی مثل سفرهای شهری درون مترو یا اتوبوس به تصویر می‌کشد. اصل برای او نشان‌دادن وضعیت‌های گوناگون آدم‌ها‌ست و محیط پیرامون به کمک می‌آید که صورت‌ها و بدن‌ها متفاوت‌تر تصویر شوند.
ترکیب رنگ‌ها و نوع شخصیت‌پردازی‌ در نقاشی‌های او به‌گونه‌‌ای است که طیف گسترده و گوناگونی می‌توانند مخاطب نقاشی‌های او باشند؛ از کودکان و نوجوانان که از طنز شخصیت‌ها لذت می‌برند و صورت‌های تغییر‌شکل‌یافته و دست‌ها و پاهای نامتعارف و اغلب دراز شخصیت‌ها برایشان جالب توجه است تا مخاطبان حرفه‌ای‌تر نقاشی که شخصیت‌‌پردازی‌‌های نامتعارف را از منظری تاریخی تحلیلی می‌بینند و ردپای کارهای او در نقاشی گذشته ایران و جهان را جست‌و‌جو می‌کنند. نقاشی‌های نجم به‌نوعی به نقاشی‌های اکسپرسیونیستی پهلو می‌زند، اما به‌دلیل رویکرد تلفیقی او از سبک‌ها و مکتب‌ها نمی‌توان او را ذیل جریان یا مکتب خاصی قرار داد، چه مثلا بدویت و رهایی او ‌یا استفاده او از ابزار گوناگون برای نقاشی وجه تمایز او از نقاشانی است که ذیل مکتب‌ها و جریان‌ها قرار می‌گیرند.
هانی نجم در نقاشی‌های خود به چارچوب بوم محدود نمی‌ماند و خیلی وقت‌ها از اشیا و ابزار زندگی روزمره مثل ظرف‌های یک‌بارمصرف و کفش‌ها و… برای نقاشی استفاده می‌کند. حتی در بوم‌ها نیز لزوماً چارچوب مستطیل بوم مدنظر او نیست و به‌راحتی از بوم‌هایی که شکل‌هایی دیگر دارند نیز استفاده می‌کند. او در تصویر‌کردن شخصیت‌ها و کلیت نقاشی معمولا قاب‌های شلوغی خلق می‌کند. خط‌ها در نقاشی‌های او خط‌های منظم و مستقیم نیستند، رنگ‌ها نیز رنگ‌هایی نیستند که درون چارچوب قرار بگیرند. استفاده نامنظم و خارج از چارچوب او از خط‌ها و رنگ‌ها حس شلوغی را دوچندان می‌کند. همه اینها از وجوه تمایز هانی نجم است و جایگاهی یگانه در میان نقاشان سال‌های اخیر به او بخشیده و سبب شده است طیف‌های گوناگونی مخاطبان نقاشی‌های او باشند.
«از دور تا نزدیک» تازه‌ترین نمایشگاه آثار هانی نجم است که در گالری نگر برپا شده است. نمایشگاهی که همه ویژگی‌های نقاشی‌های نجم و گوناگونی آثار او را دارد. نقاشی‌ها از نماهای باز در زندگی شهری آغاز می‌شوند و به نماهای متوسط دور یک میز می‌رسند و بعد نزدیک‌‌تر می‌آیند و صورت‌ها را در اندازه‌های کوچک و بزرگ تصویر می‌کنند. «از دور تا نزدیک» مجموعه گوناگونی است از شکل عمومی هنر؛ از نقاشی برای همه.

منبع: روزنامه همشهری-11 اردیبهشت 1400

پاسخ دهید